Аліна Бондаренко, співзасновниця та ССО Zeely.app:
«Коли ми дивимось сайти наших користувачів, нам хочеться плакати від щастя»

Zeely co-founder interview

Український стартап Zeely.app – допомагає просувати бізнес онлайн за допомогою простих маркетингових інструментів. Троє молодих українців заснували цей застосунок-конструктор менш як 2 роки тому, і він вже допоміг понад 8000 мікробізнесам створити власні сайти та підвищити прибутки.

Про початок історії стартапу, сотні перемовин з інвесторами, важливість участі в усіх можливих програмах та те, чому зараз – найкращий час для старту жіночого бізнесу – розповіла нам співзасновниця та ССО Zeely Аліна Бондаренко.

Цим матеріалом ми розпочинаємо серію інтерв’ю із жінками-засновницями успішних стартапів на підтримку нового навчального проєкту AmareloAzul від Ukrainian Hub.

До заснування Zeely.app у нашої команди вже був досвід роботи з молодими бізнесами. Ми допомагали підприємцям з України та усього світу розпочати онлайн-присутність, зробити вебсайт, інтеграцію з CRM-системами, запустити рекламу, тобто почати розвивати свій бізнес та залучати клієнтів з інтернету. Коли почалась епідемія COVID-19, почало приходити розуміння, що дуже багато людей не можуть собі дозволити послуги діджитал-агенцій.

На той момент в команді у нас було 80 людей, які за 5 років пропрацювали з 3 000 підприємців. Сьогодні в нашому мобільному додатку, що існує трохи більше року, вже 6 000 користувачів, але наша команда в 8 разів менша – усього 10 чоловік. Ми зрозуміли, що можемо масштабувати наше SaaS-рішення дуже легко і допомагати людям з усього світу отримувати онлайн-присутність та розвивати свій бізнес, використовуючи лише смартфон.

 80% мікропідприємців використовують смартфон як єдиний робочий девайс”

 Україна досить діджиталізована країна, як і країни Європи, Штати, але водночас є такі країни, як Бразилія, Мексика, Чилі, Індія, країни Африки, де все зовсім по-іншому. У них є велика проблема з налагодженням онлайн-бізнесу. Основна проблема, яку ми вирішуємо – це те, що 80% мікропідприємців використовують смартфон як єдиний робочий девайс. Вони не мають можливості створити вебсайт чи вебстор з комп’ютера або лептопу. Тобто вони як мінімум не мають знань, а як максимум не мають гаджету для цього. І ця тема стосується навіть Штатів. Переважна кількість наших клієнтів сьогодні з Бразилії, Мексики, Чилі та США. Так, у нас є якийсь відсоток українських користувачів. Ми не займались просуванням на території України, але завдяки участі у конкурсах та програмах про нас все одно дізнаються хлопці й дівчата (переважно з IT-сфери) і починають робити свої сайти з використанням Zeely.app.

 

Протягом року, що ми будуємо стартап, у нас сформувалось декілька основних ролей і моя це – Chief Communication Officer (CCO). До запуску Zeely.app я працювала з контентом, у сфері PR. У Zeely я взяла на себе всю комунікацію: займаюся фандрейзингом, спілкуюся з клієнтами, фондами, партнерами, на моїй відповідальності івенти тощо. Діма, наш CEO, займається більше продуктом і роботою з розробниками, а Ярослав – переважно документацією. У нас дуже класна командна робота, ми ефективно делегуємо задачі.
В нас є політика, що ми хочемо невелику команду. Ми хочемо команду крутих ентузіастів, які будуть з нами від початку і до кінця. І ми змогли таку зібрати. Ми настільки автоматизували всі процеси, що нам і не потрібно багато людей.

 “Контакт з користувачами та розуміння користі від проєкту дають сили не опускати руки”

Поворотний момент для нашого стартапу стався на початку війни. При чому із війною він насправді ніяк не пов’язаний. Ми просто знайшли врешті с вій product/market fit, як то кажуть. У нас дуже класно пішли продажі, тобто ми почали тестувати нашу рекламу у квітні й вже у серпні ми почали реально продавати великими об’ємами. Ми зрозуміли, що продукт купують, що за нього готові платити, що ринок, на якому ми масштабуємось – релевантний. Це – надважливий момент, який підсилює не лише стартап, а й фаундерів. Коли ми дивимось сайти наших користувачів і бачимо, що наш стартап реально допомагає людям заробляти гроші, нам хочеться плакати від щастя. Саме цей контакт з користувачами та розуміння користі від проєкту дають сили не опускати руки й рухатись вперед.

 

В основі успішного стартапу лежить перш з все product/market fit. Дуже важливо знайти свою аудиторію і зуміти монетизувати її з самого початку з мінімальною кількістю фіч у вашому продукті. Дуже важко конвертувати своїх користувачів на безкоштовній основі на платних, коли їх вже багато і вони звикли користуватись всім безкоштовно.

Zeely co-founder interview

Для того, щоб швидко рости, стартапу потрібні гроші. У нас уже є класна операційна прибутковість і ми можемо розвиватись на свої кошти, але це буде повільніше. Ми почали наш шлях з залучення equity free грошей. Це грантові програми, це різні конкурси тощо. І моя найбільша рекомендація на early stage та на pre-seed етапах збирати всі equity free гроші й подаватись на всі акселераційні програми, які вдається знайти.

Для фаундера дуже важливі перемоги. Буває таке, що у вас може бути кілька невдач підряд, але кожна, навіть маленька перемога, дуже підтримує. Для нас це були перемоги в конкурсах, програмах, отримання сторонньої підтримки. Наприклад, перед війною ми отримали можливість потрапити на Startup Grind від Ukrainian Hub. Через війну ми не поїхали, але навіть сама така можливість дуже підтримала нас. Ці моменти перемог, що дарують впевненість, – ще одна причина брати участь в усіх можливих програмах.

Дуже важливим на старті є нетворкінг. Такі програми, як, наприклад, VIP в Ukrainian Hub – це просто мастхев на початку побудови стартапу. І щоб дізнаватись про них, треба бути в ком’юніті, бути в контакті з такими ж хлопцями та дівчатами. Ми починали свій шлях не з буткемпу, ми потрапили в Unit.City. На той момент ми нічого взагалі не розуміли та не знали, але провели сотні зустрічей з інвесторами. Сотні! І зараз я розумію, що той період, коли ми здобували своє розуміння цієї комунікації, і був вирішальним.

Зараз важче фандрейзити, ніж рік тому. Тому якщо є можливість перенести фандрейзинг хоча б на весну, це, я думаю, зекономить час і зусилля команди. Зараз ринок інвестиційний впав, за моїми підрахунками, щоб залучити мільйон, то треба бути на зв’язку більш ніж зі 120 фондами.

Я б сказала, що жіноче стартап-ком’юніті дуже активно розвивається. Приміром, ми брали участь у Slash цього року завдяки Google for Startups і зібрали приблизно 20 жінок-фаундерів на своєму стенді з виступами по декілька хвилин. Які ж це прикольні дівчата, які ж круті команди, створені лише з дівчат! Я була там з моїм кофаундером і йому там аж незручно було: стільки жінок, всі такі талановиті, такі амбітні – просто супержіноча атмосфера. Я бачу, що з кожним місяцем все більше українських жінок-фаундерів запускають стартапи та залучають інвестиції, бачу позитивну динаміку.

Сьогодні саме час жінкам будувати стартапи й починати технологічну діяльність, тому що зараз нереально велику підтримку отримує саме жіночий бізнес. Я навіть думаю, що, може, й чоловікам якось важкувато, бо дуже багато навчальних та акселераційних програм, що зорієнтовані виключно на female startups, фондів, які інвестують тільки в жіночі бізнеси. Таких можливостей не було ще буквально 3 роки тому. Тому якщо не зараз, то коли?

 “Я навіть рада, що деякі мої сподівання так і не здійснились”

Що я б хотіла знати на старті Zeely.app? Це стосується переважно операційної діяльності – про роботу з когортами користувачів, з ретеншеном, з банківськими системами. Але все це приходить із досвідом. Щодо якихось глобальних моментів, я навіть рада, що деякі мої сподівання так і не здійснились: хтось не інвестував, хтось не приєднався до команди… Все сталося саме так, як треба, і ми пройшли дуже цікавий і кайфовий шлях!

Слідкуйте за нашими оновленнями. Уже наступного тижня вийде наступне інтерв’ю зі співзасновницею унікального стартапу Mosqitter Анастасією Романовою.

Сподобалась стаття? Поділись нею!

Поділитись:

Повідомляємо вас, що сайт використовує файли cookies
Зрозуміло. Згода.