Анастасія Романова, засновниця та СЕО Mosqitter: «Помилки будуть завжди, проте краще зробити їх якомога скоріше, отримати досвід і рухатись далі»

Mosqitter CEO

До чого може привести двох жінок прагнення розв’язати глобальну світову проблему, популяризувати український продукт та захистити екологію? Чому варто слухати інтуїцію, де зустріти Девіда Копперфілда та які питання ставити іншим стартаперам? Про все це розказала нам випускниця Female Leadership Program від Ukrainian Hub та засновниця унікального стартапу Mosqitter Анастасія Романова.

Цим матеріалом ми розпочинаємо серію інтерв’ю із жінками-засновницями успішних стартапів на підтримку нового навчального проєкту AmareloAzul від Ukrainian Hub.

Mosqitter – система, що дозволяє ефективно та екологічно боротись з комарами і москітами. Вона імітує дихання, тепло і запах людини, щоб привабити комах, а потім засмоктує їх всередину і створює зону без шкідників на території радіусом у десятки метрів. Цей унікальний стартап, створений двома українськими жінками, неодноразово брав участь у Consumer Electronic Show В Лас-Вегасі, отримав гранти від USF, UVCA та CRDF Global, став переможцем Sikorskiy Challenge, IT Arena та Female Leadership Program від Ukrainian Hub. На сьогодні технологію використовують у багатьох куточках світу від Індії та країн Африки до Італії і США.

Наш стартап народився з бажання спрямувати інженерний потенціал України на розв’язання якоїсь глобальної проблеми. У мене завжди було розуміння цього потенціалу і бажання використати його саме з боку hardware. У світі дуже багато крутого продукту, але саме made, developed, designed in Ukraine, ще кілька років тому було мінімум. Зараз все більше людей прагнуть підтримувати українське, утім у мене таке бажання було ще задовго до повномасштабної війни.

 Потрібна була ідея, і от вона виникла у Флориді у 2018 році, де я вперше зіткнулась із проблемою боротьби з москітами. До цього я ніколи не замислювалась, наскільки ці комахи можуть бути небезпечними. За декілька років до того там був страшний спалах вірусу Зіка, який якраз переносять комарі. Розпочавши вивчати цю тему, ми дізнались, що комахи є причиною розповсюдження величезної кількості захворювань, що спричиняють близько мільйона смертей щороку. Ми почали думати про те, як українці можуть імплементувати розв’язання цієї проблеми саме з інженерної точки зору. Потім до цього додалось ще моє екобачення: я завжди опікувалась тим, наскільки хімія шкодить навколишньому середовищу і здоров’ю людей. А тут з’явилась можливість вирішити таке глобальне питання екологічно. Виходить, все те, що тригерило мене довгий час, поєдналось в новому продукті.

 Ми вважаємо для себе датою повноцінного запуску осінь 2019 року, коли ми потрапили з ідеєю і прототипом в EO Business Incubator. Утім шлях до створення Mosqitter розпочався раніше з того, що ми звернулися в університети до ентомологів, які допомогли нам зрозуміти, як можна ефективно і екологічно боротись зі шкідниками. З іншого боку приєдналась інженерна команда, у них був бекграунд у напрямку побудови продуктів. Моя роль тут була скоріше роллю менеджера, який керував процесом імплементації ідеї: знайти необхідну інформацію, знайти необхідних людей, налаштувати процеси, щоб проєкт почав працювати й розвиватись.

  “В мене вийшов такий собі практичний експрес-курс інженерної освіти”

Для мене було важливо розібратись як функціонує кожна складова стартапу. Звісно, на початку це був «темний ліс». Але зараз є розуміння кожного процесу. В мене вийшов такий собі практичний експрес-курс інженерної освіти. Я вважаю, що важливо розбиратися в деталях, мати уявлення про те, як і що працює, тоді ти можеш бути на одній хвилі із кожним членом команди. Щойно я почала детальніше розумітись на процесах, ми почали швидше рухатись вперед.

mosqitter - Eco-friendly and innovative protection from mosquitoes

Ми називаємо Mosqitter – «Women-Led Startup». Я – CEO і фаундер, мій основний обов’язок – бізнес-девелопмент, залучення інвестицій і все, що стосується стратегії розвитку компанії. Далі у нас є Ольга, ССО. Оля приєдналась на етапі, коли ми почали повноцінно розвивати Mosqitter як стартап. Ми з нею разом пішли в бізнес-інкубатор і виходить, що стали кофаундерами. Ми удвох повністю залучені в усе, що стосується операційного розвитку компанії та щоденної роботи. Наразі наша команда – це 6 людей фултайм і ще 6 людей парттайм. Плюс у нас є класна команда едвайзерів. Серед них – і ті, що були з нами з самого початку, надихали та підтримували, і ті, хто приєднався в процесі. Все, що стосується виробництва було новим для нас, тож відповідна експертиза стала надзвичайно важливою і залишається такою дотепер.

 “У нас з’явився новий продукт в лінійці – портативне рішення, саме з нього ми і починаємо вихід на ринок США”

Коли ми починали, то одразу орієнтувались на американський ринок. І перша презентація Mosqitter відбулась на CES 2020 у Лас-Вегасі. CES – це насправді нереальний формат, там представлені найбільші у світі бренди та найпередовіші технології. Ми виграли грант і були в українському павільйоні за підтримки UVCA та CRDF Global. Там до тебе можуть прийти представники Google, Meta, топ-менеджмент неймовірних компаній. До нас навіть завітав на стенд Девід Копперфілд. Після CES ти виходиш з дуже великою базою класних контактів, зокрема на американському ринку. Але, на жаль, за два місяці почалась пандемія: наші потенційні американські партнери в тому стані нестабільності не були готові брати нові проєкти. Звісно, це нас не спинило. Ми почали розглядати інші варіанти, визначились щодо ринку Індії. У нас з’явився індійський партнер, з яким ми працюємо по ліцензії й на сьогодні дуже добре розвинули співпрацю. Водночас ми тестували та продавали нашу установку в різні куточки світу. Зараз ми плануємо почати роботу на ринку Бразилії, а також активно повернулись до роботи на американському ринку. Я нині в Америці. У нас з’явився новий продукт в лінійці – портативне рішення, саме з нього ми і починаємо вихід на ринок США.

Для мене перше, від чого залежить успіх стартапу – це команда. Ідей насправді дуже багато, і найчастіше вони не є унікальними. Вони можуть виникати у різних місцях одночасно, і так само зникати, однак, щоб реалізувати ідею потрібна правильна команда. Для мене нормально працювати постійно, в будь-який час, але коли я бачу свою команду, яка переважно лишається в Україні, підключається на дзвінки з метро, з бомбосховища, у верхньому одязі, без світла… В такі моменти я особливо ясно розумію, що завдяки цим людям ми рухаємось вперед!

mosqitter founders

Жінки у стартапах, жінки в технологіях – в останні роки ця тема дуже просувається, з’являється чимало додаткових можливостей саме для жінок, і Ukrainian Hub – чудовий цьому приклад. Для нас свого часу Female Leadership Program від UHUB був дуже класним поштовхом до розвитку. Після програми ми досі з багатьма дівчатами спілкуємось, радимось, обмінюємось досвідом.

Та попри це, нам і досі доводиться стикатись з певною неготовністю до сприйняття жінки в бізнесі. Це обумовлено культурою деяких країн. Звісно мова не про Україну, США або Європу. Утім, варто зазначити, що ці моменти є досить рідкісними й незначними.

 “Жінки по своїй природі більш емпатичні, це є їх сильною стороною у веденні бізнесу”

Готовність жінок підтримувати одна одну також є значним бонусом. Жінки по своїй природі більш емпатичні, це є їх сильною стороною у веденні бізнесу. Це дуже допомагає у формуванні правильної атмосфери в команді, в налагодженні зв’язків. І ще нам варто слухати себе, бо в нас є інтуїція. Іноді вона дійсно спрацьовує. В мене, щоправда, ні, але Ольгу ми часто називаємо режисером на емоційному рівні. В неї є «чуйка». Водночас часто жінкам не вистачає «холодної голови», беземоційності в прийнятті рішень.

На старті власного бізнесу, я раджу рухатися швидко і швидко фейлити. Будьте толерантні до себе – помилки будуть завжди, і краще зробити їх якомога скоріше, засвоїти урок, отримати досвід і рухатись далі. Це зекономить час і ресурси.

Не соромтеся ставити питання тим, хто вже пройшов схожий шлях – менторам, едвайзерам, іншим стартаперам. Ти можеш витратити купу часу на дослідження питання, яке просто варто було поставити людині із відповідним досвідом. Найчастіше люди відкриті й готові допомогти.

І ще раджу відзначати навіть маленькі перемоги. На шляху завжди є і проблеми, і маленькі звершення. Треба зупинятись, щоб відчути кожну маленьку перемогу і віддати дяку собі та команді. Це дає додаткову мотивацію.

Ми досі переналаштовуємо нашу роботу через війну, довелось перебудовувати деякі процеси, війна досить сильно вплинула на нас. Але головне, що кожен став сильнішим, на кожного лягла відповідальність на своєму місці зробити все можливе для перемоги України, ні в якому разі не зупинятись. Мене війна застала в очікуванні другої дитини. І якщо в іншій реальності після народження малюка я б дала собі час прийти до тями, то тут почала працювати в той же день. Це – мобілізація сил. Звісно, я дивлюсь на свою команду в метро і думаю, що мої проблеми геть незначні. Але саме мобілізація сил кожного на своєму місці й допомагає нам наближати перемогу!

Сподобалась стаття? Поділись нею!

Поділитись:

Повідомляємо вас, що сайт використовує файли cookies
Зрозуміло. Згода.